Sinice - Pomoc

Xiviss
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 29 września 16, 10:57
Lokalizacja: Wyszków

Re: Sinice - Pomoc

Postautor: Xiviss » 26 grudnia 16, 14:06

Jeśli chodzi o wkłady - miałem 2 kubły zeolitu które wywaliłem już jakiś czas temu - teraz jest już tylko bio-ceramika i lawa wulkaniczna.

Swiecę teraz mniej - światło pali się od 12 do 20.

A może spróbować by po prostu kupić nawóz azotowy w płynie i wlać do akwarium?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Sinice - Pomoc

Postautor: Hunter » 27 grudnia 16, 07:10

Xiviss pisze:Swiecę teraz mniej - światło pali się od 12 do 20.


I więcej nie potrzeba :) Przy Twojej ilości roślin możesz skrócić czas nawet do ok 6h, lub jeszcze mniej.

Xiviss pisze:A może spróbować by po prostu kupić nawóz azotowy w płynie i wlać do akwarium?


Tak, to pomoże.
Jednak najpierw zaciemnij całkowicie akwarium grubym kocem, tak aby mieć pewność, że odcinasz całkowicie dopływ światła. Zaciemnij na około 4-5 dni, sinica zniknie. Tego samego dnia robisz podmianę 50%, sprawdzasz parametry wody i dodajesz azot; około 15 mg/l. Monitoruj NO3, bo nurzaniec będzie go wchłaniał w sporych ilościach.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Xiviss
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 29 września 16, 10:57
Lokalizacja: Wyszków

Re: Sinice - Pomoc

Postautor: Xiviss » 27 grudnia 16, 10:44

Hunter pisze:
Xiviss pisze:Swiecę teraz mniej - światło pali się od 12 do 20.


I więcej nie potrzeba :) Przy Twojej ilości roślin możesz skrócić czas nawet do ok 6h, lub jeszcze mniej.

Xiviss pisze:A może spróbować by po prostu kupić nawóz azotowy w płynie i wlać do akwarium?


Tak, to pomoże.
Jednak najpierw zaciemnij całkowicie akwarium grubym kocem, tak aby mieć pewność, że odcinasz całkowicie dopływ światła. Zaciemnij na około 4-5 dni, sinica zniknie. Tego samego dnia robisz podmianę 50%, sprawdzasz parametry wody i dodajesz azot; około 15 mg/l. Monitoruj NO3, bo nurzaniec będzie go wchłaniał w sporych ilościach.


No ok, tylko mam pytanka - czy taki okres zacienienia nie będzie miał niekorzystnych skutków zdrowotnych dla ryb? Mam tam kilka muszlowców wraz z narybkiem.

Ponadto musiałbym zakupić test na NO3, bo parametry wody mam z łaskawości jednego z użytkowników forum klub-malawi.pl do którego wysłałem próbkę.

Ponadto czy taki proces zacieniania wymaga dodatkowego przygotowania, takiego jak wczesniejsze usuniecie mechaniczne jak najwiekszej ilosci sinic (jak mniemam), uprzedniej jeszcze podmiany wody czy dodatkowego napowietrzania?

Czy zna kolega jakiś sposób na odzielenie piasku od sinic? Z każdym czyszczeniem zasysam przy okazji sporo piasku, którego zostało mi już mało i chciałbym moć znowu wsypać go do akwarium

Awatar użytkownika
jowtek
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 216
Rejestracja: 15 czerwca 16, 13:07

Re: Sinice - Pomoc

Postautor: jowtek » 27 grudnia 16, 11:52

Przed zakryciem podmiana.

Piach zebrac i wygotowac wysuszyc i do akwarium.

Rybom nic nie powinno sie stać.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Sinice - Pomoc

Postautor: Hunter » 27 grudnia 16, 14:34

Xiviss pisze:czy taki okres zacienienia nie będzie miał niekorzystnych skutków zdrowotnych dla ryb? Mam tam kilka muszlowców wraz z narybkiem.

Nie, o ile narybek jest już samodzielny.

Xiviss pisze:Ponadto musiałbym zakupić test na NO3, bo parametry wody mam z łaskawości jednego z użytkowników forum klub-malawi.pl do którego wysłałem próbkę.

Więc olej temat testów. Po prostu zapodaj tam 15 mg/l NO3 i po sprawie.

Xiviss pisze:Ponadto czy taki proces zacieniania wymaga dodatkowego przygotowania, takiego jak wczesniejsze usuniecie mechaniczne jak najwiekszej ilosci sinic (jak mniemam), uprzedniej jeszcze podmiany wody czy dodatkowego napowietrzania?

Nie. Nic.

Mam wrażenie, że zaciemnienie akwarium jest dla Ciebie czymś nowym i niespotykanym, jakby nowym odkryciem całkowicie zmieniającym dotychczasowe życie ludzkości? :wink: Nic z tych rzeczy. Zaciemnienie to pierwsza i naturalna metoda walki z wszelakimi glonami. Kilka lat temu nie było chemii typu Blue Exit czy erytromecyny, a mimo tego ludzie dawali sobie jakoś radę. Po prostu koc na akwarium, zgaś światło i czekaj.
Serio - nie trój niczym ryb, zwłaszcza jeśli masz tam narybek. Cyjanobakterie przeprowadzają fotosyntezę, zatem najprościej jest odciąć im dopływ energii świetlnej i padną doszczętnie z głodu. Im prędzej zaczniesz z nimi walczyć tym łatwiej wygrasz, nim zaczną narastać budując zwarte kolonie.


Xiviss pisze:Czy zna kolega jakiś sposób na odzielenie piasku od sinic? Z każdym czyszczeniem zasysam przy okazji sporo piasku, którego zostało mi już mało i chciałbym moć znowu wsypać go do akwarium


Jak kolega wyżej słusznie zaproponował, gotowanie i płukanie powinno załatwić sprawę.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Sinice - Pomoc

Postautor: barttsw » 27 grudnia 16, 14:42

Hunter pisze:Więc olej temat testów. Po prostu zapodaj tam 15 mg/l NO3 i po sprawie.

Rafał a nie lepiej pozbyc sie valisnerji i po problemie niz lac azot :(
i ograniczyc podmiany raz na 2 tygodnie by azot sie unormowal

ale zakup testow takich jak no3 JBL
KH PH NO2 z zoolka
to podstawa

choc ja mam jeszcze jedno ze jakims cudem zbiornik jest niedojrzały (NO2) i blokuje to NO3

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Sinice - Pomoc

Postautor: Hunter » 27 grudnia 16, 14:52

Nooo można i tak :) Nie zastanawiałem się gdzie podział się azot z akwarium. Skoro nie ma tam zeolitu co podejrzewaliśmy, to pewnie wchłania nurzaniec, choć wątpię, bo jest marny i malutki.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Sinice - Pomoc

Postautor: barttsw » 27 grudnia 16, 14:56

Rafał dokładnie ja u siebie mam azot na granicy 10-15
a podmieniam wode co 2 tygodnie
a nurzanca jest juz dosc sporo i nie mam zadny zalazkow sinych

kiedy zostaw wymieniony ten zeolit

bo cos nie gra mi z tym azotem

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości