Jak długo może dojrzewać akwarium?

hal_ack
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 stycznia 21, 21:00

Jak długo może dojrzewać akwarium?

Postautor: hal_ack » 5 lutego 21, 22:13

Witam,

Chciałbym się Was poradzić w sprawie startu akwarium - jak długo może dojrzewać akwarium? Posiadam kostkę o wymiarach 35x35x40 cm (49 l), wystartowałem ją już trzy tygodnie temu i nadal mam kłopot z NO2 i NO3. Właściwie od samego początku mam te same wartości (testy Tropical - NO3 - 20, NO2 - 0,9 - 1,6 - trudno mi rozróżnić kolory). W zbiorniku na razie nie mam nic poza roślinami (głównie z in-vitro, ale całkiem nieźle rosną) i 2x Military Helmet. Do filtracji służy obecnie SunSun HW-602B z gąbkami i Prime Pore oraz Seachem Matrix (wcześniej przez tydzień SUNSUN CBG-500). Na start zbiornika dodałem Seachem Stability, wczoraj dodałem MICROBE-LIFT Special Blend (15 ml). Zbiornik jest na wodzie RO, dodaję CO2 przez Neo CO2, GH - 11d test Zoolek, KH - 4d test Zoolek, pH ok. 7,0 test Zoolek, poziom PO4 - 0 lub 0,25 test Zoolek (czy nie jest za niski?). Robię regularne podmiany wody po ok. 50%. Nie używam nawozów ze względu na podłoże aktywne (HELP), przy podmianach mineralizuję wodę Growise.
Żona i córka chcą jak najszybciej kupić ryby, jednak przy takich parametrach chyba jeszcze jest za wcześnie. Kiedy wg. Was mój zbiornik ma szansę dojrzeć?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak długo może dojrzewać akwarium?

Postautor: Marcinus » 6 lutego 21, 09:33

Niepotrzebnie robisz podmiany wody, w czasie dojrzewania się tego nie robi. Zrobiłbym też no2 i no3 innym testem.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Jak długo może dojrzewać akwarium?

Postautor: Arturrro » 6 lutego 21, 10:49

Marcinus pisze:Niepotrzebnie robisz podmiany wody, w czasie dojrzewania się tego nie robi.


Serio ? Nie skomentuję tego.

Odpowiadając na główne pytanie autora tematu. Akwarium dojrzewa średnio od 2-8 tygodni w zależności od tego jak akwarysta się przygotuje do procesu dojrzewania. O czym należy pamiętać aby akwarium w miarę szybko dojrzało. Należy wiedzieć w jakich warunkach i gdzie się bakterie nitryfikacyjne osiadają. Są to wszystkie porowate elementy w filtrach jak i dekoracjach w akwarium. Medium dla bakterii jest również podłoże (jeśli jego struktura jest oczywiście porowata). Dlatego niezastąpionymi mediami filtracyjnymi jest matrix oraz ceramika (nie każda). Trzeba wiedzieć, że aby bakterie się zaczęły mnożyć należy zapewnić im odpowiedni przepływ wody przez filtr. Za silny przepływ spowoduje, że bakterie będą wolniej się mnożyły, dlatego zalecam nie ustawiać na max przepływu w filtrze. Bardzo ważne dla tego procesu jest również napowietrzanie wody. W samej wodzie bakterii jest niewiele w porównaniu do wkładów filtracyjnych. Temp. wody dla tego procesu nie powinna być niższa niż 25 stopni. Optymalnie 26-28 stopni. Kluczem w czasie jest również to jakie szczepy bakterii wlewamy i w jakich ilościach. Bardzo polecam bakterie tej firmy Qualdrop BioNitro. Są bardzo wydajne i naprawdę znacznie przyspieszają proces dojrzewania. Można śmiało używać trochę większych dawek niżeli zaleca to producent. Podmiany wody są jak najbardziej wskazane, ponieważ wypłukujemy wszystkie formy azotu z wody. Sam proces nitryfikacji wygląda następująco: jest to proces przemiany toksycznego amoniaku NH3 oraz jonu amonowego NH4+ w azotyny (NO2-), a następnie w azotany (NO3-), przy udziale różnych szczepów bakterii. Oczywiście do każdej podmiany wody dorzucamy kolejne dawki bakterii.

Przy tym co napisałem powyżej, maksymalnie w 3 tygodniu miałem już dojrzały zbiornik.

Ostatnio pobawiłem się w testy różnych marek i nie polecam do mierzenia GH i KH testów zoolka, ponieważ zawyżają wynik o 2 stopnie. PO4 zoolka również nie jest zbyt dokładne. Najlepiej wyszedł JBL.

Co do podmian wody to zawsze stosuję przy starcie akwarium następującą zasadę:
- 1 tydzień - trzy podmiany wody 30%
- w drugim tygodniu dwie podmiany
- w trzecim tygodniu i kolejne, jedna podmiana 30%

Podmiany po 4 tygodniu dostosowuję do tego co akwarium potrzeba.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak długo może dojrzewać akwarium?

Postautor: Marcinus » 6 lutego 21, 11:06

Nie bardzo rozumiem Twoją filozofię startu baniaka :)
Startowałem baniak w listopadzie, 3 tygodnie bez podmian i parametry ok. Na początku 4 tygodnia mała podmiana, pod koniec tygodnia wpuszczone pierwsze ryby i wszystko funkcjonuje do dziś bez strat.
Jak ktoś ma mały baniak to jeszcze może się bawić w podmiany 30% co chwila, ale jak ktoś ma 240l wzwyż to już trochę robi się nieciekawie. Zawsze startowałem baniaki bez podmian na początku i nigdy nie było problemów z parametrami.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Jak długo może dojrzewać akwarium?

Postautor: jurkin » 6 lutego 21, 11:36

Też nigdy nie podmieniałem przy starcie, ale wydaje mi się że start na podłożu aktywnym wygląda trochę inaczej.

hal_ack
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 stycznia 21, 21:00

Re: Jak długo może dojrzewać akwarium?

Postautor: hal_ack » 6 lutego 21, 13:35

Czy ktoś mógłby powiedzieć co się u mnie stało w nocy? Są to jakieś glony czy co?

Obrazek Obrazek

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Jak długo może dojrzewać akwarium?

Postautor: Arturrro » 6 lutego 21, 18:53

Autor napisał, że ma podłoże aktywne. Patrząc na młody wiek akwarium i dużą ilość NO3 podmiany są konieczne. Duże ilości NO3 masz przez bomby kaloryczne, które podłoże wyrzuca do słupa wody. Nie znam Twojego podłoża lecz np. u mnie wyrzucało azot do około 1,5 msca od startu akwarium i za każdym razem podbijało również do wartości 20ppm+. Pilnuj sobie fosfor bo jak rośliny ruszą pełną parą to możesz nie ogarnąć tego momentu i będziesz miał zielenice punktowe. Zalecam Tobie w miarę częste sprawdzanie NO3 i PO4 bo szkoda później się bawić z glonami. W końcu Ci się to unormuje.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak długo może dojrzewać akwarium?

Postautor: Marcinus » 6 lutego 21, 18:58

Faktycznie nie doczytałem, że tam jest podłoże aktywne,więc się wycofuję z tych podmian :) Nigdy nie startowałem baniaka z takim podłożem.

hal_ack
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 stycznia 21, 21:00

Re: Jak długo może dojrzewać akwarium?

Postautor: hal_ack » 13 lutego 21, 14:19

Witam ponownie. Kolejne dni mijają i w moim akwarium zmian brak. Właściwie to są dwa - wpuściłem dwa gupiki. Nadal robię codzienne podmiany po 10 l, a parametry wody są bez zmian - NO3 - 20, NO2 - 0,9, Ph -7,0. Minął już ponad miesiąc i parametry są stałe. Dwa dni temu dodałem kolejną porcję MICROBE-LIFT Special Blend (10 ml), jako filtrację używam gąbki + Prime Pore oraz Seachem Matrix, a na ostatni etap dodałem Seachem Purigen. Nadal nic...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jak długo może dojrzewać akwarium?

Postautor: Hunter » 15 lutego 21, 18:27

Sprawdź sobie wodę którą stosujesz na podmiany. Może ona ma już w sobie wysokie stężenia NO2/3.
Dobrym pomysłem byłoby też skonfrontowanie wyników pomiarów z innym testem. Np NO2 JBLa. Nie miałem nigdy testów Tropical, ale spotkałem się z różnymi opiniami na ich temat...
W przypadku testu na NO2 firmy JBL nie musisz kupować całego testu, wystarczy tańsze uzupełnienie. Menzurki masz z testu Tropical, instrukcję wykonywania testu znajdziesz w Internecie, a skala barw jest niepotrzebna, bo oczywistym jest, że każda wartość powyżej 0,05 mg/l jest wartością nieoczekiwaną, więc każde zabarwienie różu w badanej probówce będzie świadczyło o niedojrzałym akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

hal_ack
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 22 stycznia 21, 21:00

Re: Jak długo może dojrzewać akwarium?

Postautor: hal_ack » 18 lutego 21, 22:52

Wodę do podmian mam z filtra RO, więc to nie powinna być przyczyna.
Testy JBL zakupione. Dziwne jest to, że już nawet na teście paskowym nie widać obecności NO2, natomiast test kropelkowy nadal wykazuje NO2 - chociaż teraz skłaniałbym się, że jest to wartość 0,3, a nie 0,9. Zobaczymy jutro ile wyjdzie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości