Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
xlar1
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 28 września 14, 19:54

Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: xlar1 » 24 listopada 14, 12:59

Witam.

Samiczka mieczyka Hellera, chowa się przed innymi rybami i ludźmi, pływa zdecydowanie wolniej, nie chce jeść, na pokrywach skrzelowych wygląda jaki straciła kilka łusek pojedynczych, robi długie białe kupy z jakimś glutem.

Tak już 4ty dzień...

Dobra z niej matka - około 50 żyjących potomków z niej mam :)

Woda w zbiorniku podmieniana regularnie, co 7dni, około 35% + mycie filtra (aquaEl fan 3+).
Testeró do parametrów wody jeszcze nie posiadam. W zbiorniku żyje samiec i ma się raczej dobrze. W ramach obsady żyje jeszcze w zbiorniku zbronik błękitny, 5 sztuk kosiarki oraz 3 molinezje.

Rybki karmię 2 razy dziennie - około7:15 i w okolicy 17:30. Karma to płatki sera, trochę granulatu (mieszanki), czasem wrzucę rybkom ogórka (przede wszystkim dla zbrojnika - przyczepiony do kamienia). Ostatnio kupiłem też płatki tylko nieco cięższe z dodatkiem alg - rybki się mają ochotę pozabijać o to....

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: cypeks » 24 listopada 14, 14:22

Wygląda na zapalenie jelita. Nie wiem jak dużo sypiesz pokarmu, ale dorosłe ryby wystarczy karmić 1 raz dziennie. Głodna (nie zagłodzona) ryba to zdrowa ryba. Jeżeli to faktycznie zapalenie jelita, to powinieneś zastosować głodówkę 3,4-dniową. Po głodówce zacząć karmienie bardzo małymi porcjami, stopniowo je zwiększając.
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

xlar1
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 28 września 14, 19:54

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: xlar1 » 24 listopada 14, 15:37

Hmmm - ona sama sobie robi głodówkę.......
Wczesniej w 20 litrowym zbiorniku żyły mi 2 mieczyki (parka) + zbrojnik lampraci, ale poniewaz miałem wrażenie, że roślinki mi obumierają, to pozbyłem się zbiornika (musiały być złe parametry wody). Woda śmierdziała.
Kurcze - teraz nie wiem czy przeprowadzka im nie zaszkodziła. Z drugiej zaś strony samiec ma się dobrze.

Co do ilości pokarmu - sypię go sporo, rybki są dobrze dokarmione i okrągłe brzuszki mają (molinezje). Reszta ryb jest po prostu zdrowa.

Głodówkę mogę im zafundować. Będę tylko w nocy podawał tabletkę dla glonojadów.

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: cypeks » 24 listopada 14, 18:49

Jeżeli chcesz zrobić głodówkę, to zrób ją od początku do końca, czyli nie karm wcale.

xlar1 pisze:Wczesniej w 20 litrowym zbiorniku żyły mi 2 mieczyki (parka) + zbrojnik lampraci, ale poniewaz miałem wrażenie, że roślinki mi obumierają, to pozbyłem się zbiornika (musiały być złe parametry wody). Woda śmierdziała.

wcale mnie to nie dziwi
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

xlar1
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 28 września 14, 19:54

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: xlar1 » 25 listopada 14, 08:12

wcale mnie to nie dziwi

Czy byłbyś uprzejmy rozszerzyc jaki błąd popełniłem, żebym go uniknął w przeszłości?

Mieczyk poszedł na głodówkę.

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: cypeks » 25 listopada 14, 08:33

20l to zdecydowanie za mały litraż dla samych mieczyków a ty wrzuciłeś tam jeszcze zbrojnika, który do czyściochów nie należy. To tak jak byś na 6m2 zamknął 2 świnie i jednego byka, też by śmierdziało niemożebnie. Poczytaj jakiego litrażu wymagają poszczególne gatunki ryb, ewentualnie poproś na forum w odpowiednim dziale o pomoc w dobraniu obsady, tak żeby nie męczyć ryb.
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: Hunter » 25 listopada 14, 08:42

Chodzi o to, że trzymanie ryb o minimalnych wymaganiach litrażowych >100l w akwarium 20l, to (delikatnie mówiąc i naprawdę nikogo nie chcąc urazić) to kretynizm. Więc nie ma co się dziwić, że woda miała karygodne parametry i śmierdziała. Ryby, chociaż są małe i nie wydają dźwięków też mają układ nerwowy i czują ból, stres i odbierają bodźce z zewnątrz. Mają swoje indywidualne wymagania. To, że nie ujadają jak pies na metrowym łańcuchu w nocy przy -20*C wcale nie oznacza, że nie robi im się krzywda.

Edit: cypeks, uprzedziłeś mnie. ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

xlar1
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 28 września 14, 19:54

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: xlar1 » 25 listopada 14, 09:47

Dziękuję za jasne przedstawienie problemu. Nie miałem świadomości, że wymagania tej parki to 100 litrów +.

Teraz są w zbiorniku 60 litrów. Niestety, a może i stety, dzieki Waszym wypowiedziom, zauwazyłem pewien inny poważny problem. Mam około 50 małych mieczyków w 30 litrowym kotniku..... Mają one teraz co prawda odpowiednio 3 tygodnie i 8 tygodni), ale uświadomiliście mi, że większość będe musiał oddać, więc pewnie za około 2-3 miesiace pojawi się temat w dziale oddam w dobre ręce.

Pocieszam się tym, że jestem coraz bliżej startu 200l zbiornika LT - muszę tak na prawdę zakupić płyty i zrobić solidną szafkę. Wtedy wszystkie rybki trafia do dużego szkła.
Tym sposobem mam silną motywację, żeby załatwić temat jak najszybciej. Dziś udaje się do sobieradka i zamawiam płyty, tak żeby kazdego dnia po pracy wieczorem coś złożyć.

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: cypeks » 25 listopada 14, 10:00

Dopóki są młode mogą tymczasowo być w 30l, jednak z czasem jak dorastają muszą przeprowadzić się do większego baniaka, bo inaczej grozi im skarłowacenie.
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

xlar1
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 28 września 14, 19:54

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: xlar1 » 25 listopada 14, 12:57

Po ilu tygodniach powinienem je według Ciebie przeprowadzić do 200l? czy 3 miesiace mogą być w kałuży?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: Hunter » 25 listopada 14, 13:35

Trudno jest jednoznacznie określić kiedy przenieść ryby do większego akwarium, bo w zależności od warunków chowu takich jak dieta, jakość wody, uwarunkowania genetyczne i oczywiście od przestrzeni to różnie bywa. Wiadomym jest, że hodowcy nie trzymają dwu tygodniowego narybku w 200l baniaku, bo trudno byłoby skarmiać ;)

Tak, że jest to sprawa indywidualna dla każdego miotu, jednak sądzę że 3 miesiące przetrzymają bez większego problemu, co nie oznacza, że jeśli wytrzymają te 3 miesiące, to kolejne 3 również. Zatem działaj prędko i pamiętaj o dojrzewaniu nowego akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: cypeks » 25 listopada 14, 13:46

xlar1 pisze:Po ilu tygodniach powinienem je według Ciebie przeprowadzić do 200l?

Jak tylko będziesz miał pewność, że inne ryby nie potraktują młodych jako drugie śniadanie.
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

xlar1
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 28 września 14, 19:54

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: xlar1 » 25 listopada 14, 15:28

Hunter, założenie jest takie, że w nowym akwarium znajdzie się około 60 - 70 litrów wody ze zbiorników przed przeprowadzką. Włożę do niego również filtr z obecnego zbiornika.
Generalnie czekam też w sumie na podpowiedź co do obsady w odpowiednim dziale. Tam tez opisałem sprzęty, które chciałbym wykorzystać.

Dziś wieczorem przyjrzę się samiczce - 24h bez jedzenia już będą. W sumie moglem nieco przekarmiać ryby.

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: cypeks » 25 listopada 14, 22:48

Ja regularnie robię raz w tygodniu 1-dniową głodówkę wszystkim rybom, więc spokojnie - ważne, żeby wody miała pod dostatkiem ;-)
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Mieczyk Hellera - nie chce jeść, chowa się

Postautor: KAMYK32 » 25 listopada 14, 23:00

xlar1 pisze:Dziś wieczorem przyjrzę się samiczce - 24h bez jedzenia już będą .

Kolego xlar1 głodówkę najlepiej robić w dzień podmiany-będziesz miał 2in1 czyli systematyczne podmiany i systematyczną głodówkę ;-) .

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości