Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
FilipW
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 8 grudnia 14, 18:09

Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: FilipW » 17 grudnia 14, 20:34

Witam.
Posiadam zbiornik 30x30x35cm.
Oświetlenie Aquael 6W LED 8000K.
Filtracja Aquael Pat Mini z zestawu.
Grzałka z zestawu bez termostatu.
Oświetlenie działa 12 godzin na dobę.

Zbiornik zalany 03.12.2014
Roślinki które trafiły do akwarium posiadły trochę nitkowatych zielenic.

07.12.2014
Podmiana wody 15%

13.12.2014
Odpaliłem bimbrownię, niestety tylko na zwykłym kamieniu do napowietrzania umieszczonym pod gąbką filtra.

14.12.2014
Podmiana wody 15%
Doszło dodatkowe oświetlenie Aquael 6W LED 6500K
Zacząłem nawozić wg EI
Roślinki pięknie ruszyły.

17.12.2014
Nitkowate zielenice również ruszyły i nagle pojawiła się chyba okrzemka.
Doszedł nareszcie zamówiony dyfuzor (szkło + spiek ceramiczny), filtr fajnie wciąga te małe bąbelki i 90% gazu trafia do wylotu filtra.

Co radzicie dalej czynić ? Czy nagły skok glonów mógł być spowodowany słabą rozpuszczalnością CO2 w wodzie?

Czy ograniczyć nawożenie lub oświetlenie ?
Czy może dać czas roślinom na zdominowanie glonów ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: Hunter » 17 grudnia 14, 20:39

FilipW pisze:Czy ograniczyć nawożenie lub oświetlenie ?

Dobre pytanie, ale nie oczekuj odpowiedzi póki nie napiszesz ile i jak nawozisz... Podaj jak wygląda tygodniowa dawka macro w mg/l. Jakie micro i ile na podstawie Fe?

Zdjęcie baniaka i glonów, bo nitki nitkom nie równe, a przyczyny powstawania rożne.
Kiedy akwarium zostało zalane?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

FilipW
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 8 grudnia 14, 18:09

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: FilipW » 17 grudnia 14, 21:11

Niestety nie mam sprzętu aby zrobić odpowiednio wyraźne zdjęcia.

Glony:
- długie dość grube jak na glon nitki, ciemnozielony kolor,
- drugi jestem prawie pewien, że to okrzemka bo wygląda to tak jakby kamienie w akwa zardzewiały.

Zbiornik zalany 03.12.2014

Zakupiłem taki zestaw http://www.akwanawozy.com.pl/towar/38/zestaw-estimative-index-ei-plynne-mikro.html.

Makro.
Wymieszałem KNO3 i KH2PO4 tak aby uzyskiwać:
NO3 - 20,43 mg/l/tydzień
PO4 - 4,01 mg/l/tydzień
K - 14,49 mg/l/tydzień

Mikro - gotowe, dawkowane wg zaleceń Macieja.

Podmiany wody raz w tygodniu 15-16%

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: Brajanero » 17 grudnia 14, 21:30

Czytałeś wgl coś o nawożeniu metodą EI?
Imho nie ,bo byś wiedział że robi się podmiany min 50%.

Dobrze by było jakbyś dał ogl zdjęcie akwarium .
Od ilu % dawki zacząłeś zabawę z EI?


Mało światła ,słabo rozpuszczone co2 ,100% EI ,mała masa roślinna -Glony.

PS.
Przesadziłeś z fosforem .

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: Hunter » 17 grudnia 14, 21:52

Nie mam zielonego pojęcia co kryje się pod nazwą "płynne mikro" :( Znasz skład? Może są jakieś informacje na opakowaniu?

FilipW pisze:Wymieszałem KNO3 i KH2PO4 tak aby uzyskiwać:
NO3 - 20,43 mg/l/tydzień
PO4 - 4,01 mg/l/tydzień
K - 14,49 mg/l/tydzień


No chłopie, pojechałeś z tymi fosforanami ;)

Maksymalne dawki tygodniowe dawki:
Azotany (NO3) 20ppm na tydzień
Potas (K) 30ppm na tydzień*
Fosforany (PO4) 3ppm na tydzień
Magnez (Mg) 10ppm na tydzień
Żelazo (Fe) 0.5ppm na tydzień

a biorąc pod uwagę, że masz słabe oświetlenie LED (którego nijak nie da rady przeliczyć na sprawdzone świetlówki - więc zostaje metoda prób i błędów) i nie było CO2, to powinieneś zacząć max od 30% ww. wartości.

Skąd pomysł podawania tylu fosforanów? Pytam bo może masz jakieś przesłanki i faktycznie będzie to rozsądne posunięcie.

Jak słusznie Brajanero zauważył, podmiany są zbyt małe.
Okrzemki mogą sie pokazywać - baniak jest jeszcze świeży. Problem zacznie się, gdy nie znikną w przeciągu miesiąca/dwóch - wtedy zostaną wkłady wyciągające krzem z wody, a jeśli i to nie pomoże to zwiększenie oświetlenia.

Rzuć okiem po zdjęciach i opisach nitek. Które to? http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... arium.html
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

FilipW
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 8 grudnia 14, 18:09

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: FilipW » 17 grudnia 14, 21:54

Brajanero pisze:Czytałeś wgl coś o nawożeniu metodą EI?
Imho nie ,bo byś wiedział że robi się podmiany min 50%.


Owszem czytałem. Mogę się mylić ale nie pamiętam aby było wymagane min. 50% podmiany wody. Nie trzymam na razie żywych stworzeń w akwarium.

Brajanero pisze:Dobrze by było jakbyś dał ogl zdjęcie akwarium.
Od ilu % dawki zacząłeś zabawę z EI?


Zacząłem od 100% dawki. Być może coś źle zrozumiałem ale w tej metodzie chyba nie chodzi o to aby limitować makro i mikro oraz CO2 i światło lezcz powoli schodzić w dół z dawkami dopasowując je do potrzeb swojego akwarium.

Brajanero pisze:Mało światła ,słabo rozpuszczone co2 ,100% EI ,mała masa roślinna -Glony.


Mało światła - to ile w końcu 6W Led 8000K + 6W LED 6500K porównując do T5 będzie W/l ?
Rośliny pięknie puszczają bąble.

Nie taka mała ta masa roślinna:
Rotala rotundifolia red x 5
pogostemon erectus x4
Didiplis Diandra x 5
Limnophila sessiliflora x 1
Hedyotis salzmanii x 1
Hygrophila corymbosa mini x 3
Eleocharis acicularis 3 kępki średnicy 1cm i rozrasta się w różnych kierunkach
Staurogyne repens x 8
taiwan moss x 2 małe kępki
HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA x 1 pływa luźno
dotego jedna roślina której nazwy niestety nie znam

Brajanero pisze:PS.
Przesadziłeś z fosforem .


Dlaczego przesadziłem ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: Hunter » 17 grudnia 14, 21:56

FilipW pisze:Mało światła - to ile w końcu 6W Led 8000K + 6W LED 6500K porównując do T5 będzie W/l ?

Problem w tym, że LEDów nie możemy porównywać ze świetlówkami, bo emitują całkowicie inne światło... To jak porównywać rower do samochodu, i to i to ma koła i jeździ. Świetlówka + LEDy do doświetlania dają zdecydowanie lepsze efekty niż same LEDy.

Bombelkowanie roślin nie jest wyznacznikiem. Po prostu fotosynteza zachodzi dość szybko, lub w wodzie rozpuszczone jest już sporo tlenu (dlatego w wyższej temp. częściej zachodzi "bombelkowanie")
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

FilipW
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 8 grudnia 14, 18:09

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: FilipW » 17 grudnia 14, 22:32

Hunter pisze:Nie mam zielonego pojęcia co kryje się pod nazwą "płynne mikro" :( Znasz skład? Może są jakieś informacje na opakowaniu?


Niestety nie ale było polecane na tym forum w innych postach.


Hunter pisze:No chłopie, pojechałeś z tymi fosforanami ;)

Maksymalne dawki tygodniowe dawki:


Cytat z artykułu o EI
W odstępach tygodniowych, pomiary te zostały zanotowane jako przybliżone wartości:

Azotany (NO3) 20ppm na tydzień
Potas (K) 30ppm na tydzień*
Fosforany (PO4) 3ppm na tydzień
Magnez (Mg) 10ppm na tydzień
Żelazo (Fe) 0.5ppm na tydzień



Hunter pisze:Skąd pomysł podawania tylu fosforanów? Pytam bo może masz jakieś przesłanki i faktycznie będzie to rozsądne posunięcie.


Jak podaje tabela o niedoborach i nadmiarach pierwiastków zamieszczona na tym forum, a także inne źródła których teraz nie przytoczę ponieważ w tej chwili nie pamiętam jakie, nadmiar PO4 nie powoduje glonów. Natomiast stosując metodę EI niedobór może pierwiastków może być przyczyną kłopotów. Przynajmniej tak to zrozumiałem.

Hunter pisze:Jak słusznie Brajanero zauważył, podmiany są zbyt małe.
Okrzemki mogą sie pokazywać - baniak jest jeszcze świeży. Problem zacznie się, gdy nie znikną w przeciągu miesiąca/dwóch - wtedy zostaną wkłady wyciągające krzem z wody, a jeśli i to nie pomoże to zwiększenie oświetlenia.


Dlaczego zbyt małe skoro nie trzymam obsady żywej ?
Czy jesteś pewien, że oświetlenie LED 12W/30l jest nieodpowiednie ?

Hunter pisze:Rzuć okiem po zdjęciach i opisach nitek. Które to? http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... arium.html


najbardziej przypomina Spirogyra, lecz nie tak ekstremalne kępy :)
Raczej to ostatnie zdjęcie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: Hunter » 18 grudnia 14, 00:12

FilipW pisze:Cytat z artykułu o EI
W odstępach tygodniowych, pomiary te zostały zanotowane jako przybliżone wartości:

Azotany (NO3) 20ppm na tydzień
Potas (K) 30ppm na tydzień*
Fosforany (PO4) 3ppm na tydzień
Magnez (Mg) 10ppm na tydzień
Żelazo (Fe) 0.5ppm na tydzień


Czytaj uważnie. Powyższe wartości to wynik eksperymentu przeprowadzonego przy ogromnej masie zielonej, nasyceniu CO2 w przedziale 15-25mg/l i oświetleniu 1,3W/l.
Ty przekroczyłeś maksymalną dawkę tych ekstremalnych warunków o ponad 30% dlatego nie dziw się, że masz glony. 1mg/l to max na starcie dla Twojego akwarium.

FilipW pisze:Jak podaje tabela o niedoborach i nadmiarach pierwiastków zamieszczona na tym forum, a także inne źródła których teraz nie przytoczę ponieważ w tej chwili nie pamiętam jakie, nadmiar PO4 nie powoduje glonów.

Rozsądny nadmiar nie powoduje. Twoje nawożenie połączone z podmianami 15% wody skutkuje kumulacją fosforanów do poziomów zagrażających życiu zwierząt. Weź też poprawkę, że nadmiary blokują przyswajanie innych związków.

FilipW pisze:Dlaczego zbyt małe skoro nie trzymam obsady żywej ?

Patrz wyżej i zastanów się dlaczego na przykład w Holendrach nie zrezygnujemy z obsady na rzecz przedawkowania nawozów x10, bo Twoim zdaniem roślinom to wszystko jedno. Nie będzie glonów a rośliny fajnie będą rosły...

FilipW pisze:Czy jesteś pewien, że oświetlenie LED 12W/30l jest nieodpowiednie ?

Wcześniej było 6w, teraz mamy 12w, a za chwile będzie 18w? ;)
Tak, uważam że 12W oświetlenie LED jest nieodpowiednie, bo nie znam długości fal jakie emituje.
Tak ogólnie to świecisz za długo. 8h spokojnie wystarczy. Powyżej 10h rośliny nie rosną, za to pojawiają się zielenice.

FilipW pisze:najbardziej przypomina Spirogyra, lecz nie tak ekstremalne kępy

Pomacaj czy ciężko jest je rozrywać (coś jak włos), czy może bez problemu rwą się na kawałki, bo zarówno Rhizoclonium jak i Spirogyra są do siebie bardzo podobne. Te pierwsze często pojawiają się przy przenawożeniu Fe, a to też jest wielce prawdopodobne, jeśli stosujesz jak fosforany :P Zwłaszcza, że micro masz o niewiadomym składzie. Raczej obstawiałbym Rhizoclonium bo w akwarium bez ryb ciężko o skok jonów amonowych, no chyba że nawozimy azotem w NH4, ale takich soli nie masz.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

FilipW
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 8 grudnia 14, 18:09

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: FilipW » 18 grudnia 14, 19:40

Ok. Dużo błędów jak na start pierwszego od wielu lat akwarium.
Człowiek uczy się na błędach więc trzeba się brać do roboty.

Hunter pisze:Nie mam zielonego pojęcia co kryje się pod nazwą "płynne mikro" :( Znasz skład? Może są jakieś informacje na opakowaniu?


Znalzłem na stronie producenta jedynie taką informację:
Fe, Mn, Zn, Mo, Cu, B (część płynna, po rozrobieniu skład bardzo zbliżony do Floramix rośliny wodne firmy Intermag)

Hunter pisze:Pomacaj czy ciężko jest je rozrywać (coś jak włos), czy może bez problemu rwą się na kawałki, bo zarówno Rhizoclonium jak i Spirogyra są do siebie bardzo podobne. Te pierwsze często pojawiają się przy przenawożeniu Fe, a to też jest wielce prawdopodobne, jeśli stosujesz jak fosforany :P


Lekko się rozrywa więc zapewne masz rację. Lecz ten glonik raczej nie jest problem gdyż rozwija się wolniej niż rośliny. Bardziej martwię się okrzemką żeby nie stracić roślin.

Czy jeżeli odstawię mikro i makro lecz nadal będę podawał co2 i świecił po 8h/ dobę, podmieniał 15% wody co drugi dzień przez powiedzmy najbliższych 14 dni to jaki uzyskam efekt ?
Chcę wykończyć glony a nie rośliny.

I jeszcze odnośnie tego oświetlenia:

Hunter pisze:Wcześniej było 6w, teraz mamy 12w, a za chwile będzie 18w?


Niedokładnie przeczytałeś. Napisałem, że startowałem z 6W LED 8000K i potem dołożyłem drugie 6W LED 6500K.
Niestety nie mam teraz kasy na wymianę oświetlenia. Czy jest jakaś nadzieja, że roślinki na tym zestawie pociągną podobnie jak na świetlówkach przy 0,5W/l ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: Hunter » 18 grudnia 14, 20:58

FilipW pisze:Znalzłem na stronie producenta jedynie taką informację:
Fe, Mn, Zn, Mo, Cu, B (część płynna, po rozrobieniu skład bardzo zbliżony do Floramix rośliny wodne firmy Intermag)

Prawdę mówiąc niewiele to mówi. Czyste micro i tyle, ale brak informacji o procentowym składzie i stężeniach :roll: No nic... Zostaje metoda prób i błędów. Jeśli będzie zielony pył na szybach, to zmniejsz dawkę. Generalnie to już bym zmniejszył ze względu na nitki.

FilipW pisze:Czy jeżeli odstawię mikro i makro lecz nadal będę podawał co2 i świecił po 8h/ dobę, podmieniał 15% wody co drugi dzień przez powiedzmy najbliższych 14 dni to jaki uzyskam efekt ?

Hmmm, no parametry wody zrównają się w pewnym stopniu z wodą kranową :mrgreen:
Nie ma to najmniejszego sensu. Zrób większą podmianę, za dwa dni kolejną i startuj od początku z nawożeniem, ale tym razem rozsądnym.

Okrzemki to okrzemki - no powstają przy starcie akwarium i na to nie ma rady. Jeśli nie przejdą, będzie trzeba pomyśleć nad wkładami wchłaniającymi krzem z wody, lub podmianą wody na wodę demineralizowaną a jeśli i to nie pomoże to mocniejsze oświetlenie z pełnym spektrum barw.

FilipW pisze:Czy jest jakaś nadzieja, że roślinki na tym zestawie pociągną podobnie jak na świetlówkach przy 0,5W/l ?

Nie łato odpowiedzieć na to pytanie. Eksperyment... światło świetlówek jest bardziej przewidywalne i o wiele lepiej wykorzystywane przez rośliny. Ledy ledom nie równe, więc tutaj nie ma co porównywać. Myślę, że da rady utrzymać akwarium z roślinami mało wymagającymi, o ile oczywiście nie spasuje takim glonom jak krasnorosty czy okrzemki.

Spróbuj podmieniać na wodę RO (sklepy zoologiczne), lub demineralizowaną (z marketów). Akwarium nie jest duże. Za 5l wody zapłacisz około 3-5zł. Jeśli okrzemki przestaną się masowo pojawiać, wtedy będzie sens zainwestowania w filtr RO. Wiadomym jest, że jednorazowa podmiana 50% niewiele zdziała. 3-4 tygodnie co najmniej powinieneś próbować na wodzie RO. Pierwsze dwie podmiany ok 50% na czyste RO, żeby pozbyć się krzemu z wody, kolejne w stosunku 1:2 kran:RO.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

FilipW
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 8 grudnia 14, 18:09

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: FilipW » 18 grudnia 14, 22:09

Hunter pisze: żeby pozbyć się krzemu z wody, kolejne w stosunku 1:2 kran:RO.


Chciałbym to lepiej ogarnąć. Mam nadmiar krzemu w wodzie ? Jeżeli tak to jakie jest jego źródło ? Woda z kranu ?

Odnośnie światła to myślę że rośliny które posiadam jakoś sobie radzą.

Wstawiłem zdjęcia chociaż robione telefonem i niezbyt wyraźne.

Zrobione 13.12.2014
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/36785399aaba1d06.html


Zrobione 18.12.2014
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bfac48d2160c7000.html

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: Hunter » 18 grudnia 14, 22:27

FilipW pisze:Chciałbym to lepiej ogarnąć. Mam nadmiar krzemu w wodzie ? Jeżeli tak to jakie jest jego źródło ? Woda z kranu ?

Tak właśnie podejrzewam.
Okrzemki budują pancerzyki właśnie z krzemu. W nowych akwariach często atakują, a to dlatego, że mamy 100% "świeżej" wody kranowej z dużą ilością krzemu. Po pewnym czasie okrzemkom go brakuje, dlatego obumierają.

W 90% okrzemki same znikają, ale skoro twierdzisz, że jest ich sporo, to można lekko pomóc w ich eliminacji ;)
FilipW pisze:Wstawiłem zdjęcia chociaż robione telefonem i niezbyt wyraźne.

Zrobione 13.12.2014
http://www.fotosik.pl/pok...99aaba1d06.html


Zrobione 18.12.2014
http://www.fotosik.pl/pok...d2160c7000.html

Prawdę mówiąc z Twojego opisu wyobrażałem sobie coś gorszego :P
Nie ma źle. Po prostu czekaj cierpliwie aż same ustąpią. Z szyb łatwo schodzą zdzierane kartą debetową, z roślin usuniesz wraz z przycinkami.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

FilipW
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 8 grudnia 14, 18:09

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: FilipW » 18 grudnia 14, 23:19

hunter pisze:Prawdę mówiąc z Twojego opisu wyobrażałem sobie coś gorszego :P
Nie ma źle. Po prostu czekaj cierpliwie aż same ustąpią. Z szyb łatwo schodzą zdzierane kartą debetową, z roślin usuniesz wraz z przycinkami.


Wczoraj wyglądało to nieco gorzej, trochę większa powierzchnia kamieni była rdzawa i jakoś tak bardziej intensywny kolor rdzy.

Tak więc plan działania.

Czy pozostać przy podmianach wody 15%/tydzień czy zwiększyć ilość(podnosząc jednocześnie ilość krzemu) ?

Jakie stężenie makro/tydzień w ppm radzisz zastosować ?

Czy odstawić mikro czy zmniejszyć jego dawki ?

I tak się zastanawiam czy nie lepiej wymienić bimbrownie na carbo w płynie ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Proszę o pomoc w postępowaniu z glonami.

Postautor: Hunter » 19 grudnia 14, 07:42

FilipW pisze:Czy pozostać przy podmianach wody 15%/tydzień czy zwiększyć ilość(podnosząc jednocześnie ilość krzemu) ?

Jednorazowa podmiana 50% aby usunąć nadmiary nawozów.
Potem standardowo 20-30% tygodniowo.

FilipW pisze:Jakie stężenie makro/tydzień w ppm radzisz zastosować ?

30% dawek z artykułu EI - zawsze można zwiększyć jeśli miałby pokazać się zielone nitki sugerujące niedobory macro.

FilipW pisze:Czy odstawić mikro czy zmniejszyć jego dawki ?

Zejść o połowę.

FilipW pisze:I tak się zastanawiam czy nie lepiej wymienić bimbrownie na carbo w płynie ?

Nie. Lepiej zastosować bimbrownie wraz z CO2 w płynie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości