Blue Line nawożenie?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Blue Line nawożenie?

Postautor: TishiTib » 26 maja 15, 12:13

Prezentacja zbiornika i dane - link

Zbiornik wygląda aktualnie na dzień dzisiejszy tak
112 ogólne

Oświetlenie:
2x18W T8 Polamp
1x70cm LED 5630 czerwone i niebieski ok 10W
200cm LED 5630 barwa zimna 6500k ok 36W Oświetlenie LED włączone bez T8 daje wrażenie 50% tego co T8, więc moc 46W można podzielić przez 2. Rośliny bąbelkują, nawet mały heniek delikatnie, niestety jest systematycznie niszczony, wyciągany przez ryby.

Parametry:
pH - 7,2
GH - 20
KH - 11
NO2 - 0
NO3 - poniżej 20
CO2 podaję z bimbrowni 24h

Podaję codziennie 4 naciśnięcia CARBO oraz 2 naciśnięcia MACRO

Po roślinach wydaje mi się, że brakuje Potasu gdyż pojawiają się dziury w liściach.
Z glonów występują Okrzemki w odwrocie oraz Zielenice punktowe. Podmieniam raz w tygodniu 20l wody odstanej 48h. Temperatura 24-26 grzałka wyłączona.

Moje pytanie głównie do Huntera czy zmienić dawkowanie, jeśli tak to jak to robić?
Czy nie byłoby efektywniej zakupić nawozów Blue line osobno Azot, Fosfor itd., tylko jak dawkować poszczególne minerały?
Czy zielenice nie wskazują na większą ilość Fosforu w zbiorniku, więc jeśli zwiększę dawkowanie MACRO zwiększę ilość Fosforu co będzie miało wpływ na zielenice?

W przeciągu tygodnia zamierzam kupić test na Fosfor i będę wiedział dokładnie jakie jest stężenie Fosforu w zbiorniku.

Zdjęcia:
Wąkrotka biała
Kryptokoryna wendta brązowa
Althernanthera Lilacina Althernanthera Lilacina
inne
Żabienica Amazońska
Kabomba

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: deXter » 26 maja 15, 14:23

TishiTib pisze:Azot, Fosfor itd., tylko jak dawkować poszczególne minerały?

Zrobić swój nawóz macro, albo mieszać sole zgodnie z EI, ale jaki to ma mieć sens.

TishiTib pisze:Czy zielenice nie wskazują na większą ilość Fosforu w zbiorniku, więc jeśli zwiększę dawkowanie MACRO zwiększę ilość Fosforu co będzie miało wpływ na zielenice?

Jeśli mnie stara pamięć nie myli to u mnie sypało nitkami od przedawkowania micro z intermagu, ale o dziwo jak obniżyłem dawkowanie micro to nitki poszły precz.
Imo fosforu nie ma tu dużo do gadania.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: TishiTib » 27 maja 15, 09:23

W EI na razie nie chce się bawić, może kiedyś.
Zrobię chyba tak, że dokupię jeszcze osobno Potas i będę go podawał razem z MACRO. Poczekam jeszcze na inne opinie do końca tygodnia.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: Hunter » 27 maja 15, 09:41

TishiTib pisze:Po roślinach wydaje mi się, że brakuje Potasu gdyż pojawiają się dziury w liściach.
Z glonów występują Okrzemki w odwrocie oraz Zielenice punktowe. Podmieniam raz w tygodniu 20l wody odstanej 48h. Temperatura 24-26 grzałka wyłączona.

No to niestety jest wadą gotowych produktów, ze nie możemy ingerować w ich skład. Nawożąc nawozem Macro podnosisz całe macro do góry.
TishiTib pisze:Czy nie byłoby efektywniej zakupić nawozów Blue line osobno Azot, Fosfor itd., tylko jak dawkować poszczególne minerały?

Generalnie tak - masz większą kontrolę nad dawkowaniem poszczególnych makroelementów - ale jeśli ktoś jest "świeży" w tej dziedzinie to przeraża go ta chemia wody :P Stąd pomysł zminimalizowania systemu nawożenia i propozycja 3 butelek, które dostarczają wszystkiego w takich ilościach, że w 90% nie trzeba podawać nic innego. Do celów utrzymania akwarium na ogólnie dobrym poziomie są OK, jeśli chcesz dopieścić rośliny bardziej no to trzeba juz wejść głębiej w nawożenie. Dlatego uzupełnieniem podstawowych nawozów Blue-Line masz jeszcze wybór Azot, Fosfor, Potas, Magnez i Żelazo.


Kwestia glonów, to czy jest to zielony nalot (pył), czy zielone kropki? :)
Co z micro? Nic nie napisałeś, tzn nie dozujesz?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: TishiTib » 27 maja 15, 10:00

Zielone kropki.
MICRO nie podaję, raz spróbowałem przez dwa dni dałem po jednym naciśnięciu i pojawiły się zielenice. Z tego co wyczytałem doszedłem do wniosku, że był to wynik właśnie tego, że za dużo jest minerałów MICRO i zaprzestałem podawanie. Może źle zrobiłem nie wiem, uczę się.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: Hunter » 27 maja 15, 12:35

W porządku ;)
Właśnie dlatego pytałem co z micro.
Na temat zielonych kropek różnie mówią... jedni twierdzą, że to lekkie niedobory PO4, inni że przedawkowanie micro, a jeszcze inni twierdzą, że kilka zielonych kropek to oznaka stabilności akwarium i że wszystko przebiega prawidłowo :)
Z własnego doświadczenia napiszę, że u mnie raz za czasu też sie pojawiają i nie przejmuję się nimi. Zdzieram z szyb starą kartą debetową podczas podmian.
Sądzę, że w Twoim przypadku zobaczyłbym co się z nimi będzie działo po uzupełnieniu braków potasu :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: TishiTib » 27 maja 15, 13:11

Ok dzięki za radę, kupię Potas zacznę go podawać i zobaczymy co będzie.
Dwa naciśnięcia na dzień wystarczą na moje 112l?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: Hunter » 27 maja 15, 13:30

Jeśli podawany równocześnie z niebieskim Macro, to tak :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: TishiTib » 27 maja 15, 13:57

Dzięki wszystko wiem temat można zamknąć.

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: TishiTib » 28 maja 15, 16:41

Zrobiłem pomiar PO4 - 1,5 przy NO3 - 20

Czy to dużo czy mało?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: Hunter » 28 maja 15, 17:00

Mniej więcej OK. Książkowa proporcja powinna być 1:10 i taką właśnie dostarcza Blue-Line Macro. Odchylenia od tej proporcji są związane z różnym zapotrzebowaniem nawozów przez różne rośliny - nigdy nawozy nie schodzą idealnie liniowo, ponadto niekontrolowane nawozy naturalne (procesy rozkładu martwej materii organicznej) - odchylenia redukujemy cotygodniową podmianą. Problemów z glonami jakoś specjalnie nie masz, a najgorzej jeśli czegoś nagle braknie, więc na Twoim miejscu olałbym stosunek NO3:PO4 a zajął się potasem i żelazem. Na chwilę obecną masz bezpieczne poziomy N i P zarówno dla fauny jak i flory.

Skoro już wiemy, że NO3 i PO4 mamy pod dostatkiem to tym bardziej możemy mieć pewność, że limituje nam brak potasu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: TishiTib » 16 czerwca 15, 08:12

Potrzebuję pomocy w problemie który występuję w moim akwarium 112l. Doszedł filtr kubełkowy AQUA NOVA NCF-1000 (przykręcony na 2/3 mocy), AQUA SZUT TURBO N550 pozostał z gąbką wewnątrz i robi za mechanika.

Parametry z wczoraj:
pH - 7,4
KH - 10
NO2 - 0
NO3 - poniżej 20
PO4 - poniżej 1

Oświetlenie bez zmian, czas świecenia 10h
Nawożenie nawozy z Blue Line, MACRO 2 naciśnięcia na dzień, MICRO nie podaję od tygodnia wysyp zielenic, CARBO 4 naciśnięcia na dzień, POTAS 3 naciśnięcia na dzień. Przez ostatnie dwa dni ze względu iż wydaje mi się, że są duże braki w potasie podałem jednorazowo 10 naciśnięć, dzisiaj rano już w normie 3 naciśnięcia.

Objawy jakie są to przede wszystkim w wąkrotce, liście są żółtawe, unerwienie pozostaje ciemniejsze, widoczne dziury w liściach, niektóre liście i jest ich coraz więcej robią się białe i rozpuszczają się. W ludwigi pojawiają się brązowe okrągłe plamy przechodzące w dziury. Żabienica również ma dziury i liście są blado zielone. alternanthera lilacina objawy liście od góry zmieniają kolor na brązowo, bordowy, dziury i liście są przezroczyste, pokrzywione.
W piątek zasadziłem kryptokoryny które kupiłem od Huntera, również już pokazują się dziury.

Czy jest to niedobór POTASU (tak mi się wydaje), czy może niedobór MAGNEZU lub ŻELAZA? A może coś robię źle i są nadmiary?
Proszę o w miarę szybkom pomoc.

kryptokoryna
zdjęcie
ludwigia
żabienica
wąkrotka
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
alternanthera
zdjęcie
zdjęcie
zielenice
zdjęcie

arturo8512
Narybek
Narybek
Posty: 72
Rejestracja: 3 kwietnia 15, 13:44
Lokalizacja: PUŁAWY

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: arturo8512 » 16 czerwca 15, 09:14

Ja miałem u siebie podobny problem i podawanie potasu pomogło
ARTUR

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: Hunter » 17 czerwca 15, 09:36

Nowym roślinom daj czas. To są kryptokoryny, więc całkiem możliwe, że stracą wszystkie liście, po czym puszczą nowe po jakimś czasie. W sieci mówią na to "choroba zwartek", to reakcja tych roślin na zmianę warunków. Mam całkiem inne parametry wody niż u Ciebie (miękka i kwaśna), więc swoje na pewno odreagują.
Wąkotka nie lubi Carbo, więc jeśli masz możliwość, to zejdź do 1 naciśnięcia Carbo przy jednoczesnym zwiększeniu podawania CO2 (chociażby przez drugą bimbrownię). Przy pH 7,4 i KH 10 nawet tabela CO2 mówi, że gazu jest za mało ;) Możesz nawet spróbować całkowicie odejść od Carbo, bo nitek u Ciebie nie widzę, więc powinieneś spokojnie dać radę na samym bimberku.

Zielone nerwy i żółte blaszki liści to typowy objaw niedoboru żelaza. Popatrz do tematu: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=4131 na samym dole jest zdjęcie i opis.

Zwiększ podmiany w celu zredukowania NO3. Wysokie NO3 przy jednoczesnym niskim poziomie CO2 też może być przyczyną zielenic.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: Blue Line nawożenie?

Postautor: TishiTib » 18 czerwca 15, 11:09

Dzięki za poradę, odstawiłem CARBO, zwiększyłem CO2 teraz daje 1b/s, dzisiaj sprawdzę pH i będę wiedział czy CO2 jest więcej. Podałem też MICRO. Teraz czekam na efekty.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości