Glon - jaki?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 29 czerwca 16, 20:04

skrzatekMK pisze:Parvula bez zmian - ciemny glon jak siedział na niej tak siedzi.

I siedział będzie, póki go nie zdejmiesz, albo żyjątka go nie zjedzą ;) Informuj czy glon się rozrasta, czy stoi w miejscu?

skrzatekMK pisze:Zauważyłem że od niedzieli dużo liści Hygrophili polyspermy pływa po tafli.

Tzn gubi liście?

skrzatekMK pisze:Efekt: szyby zielone. Żabienica w nitkach.

OK, to zwiększ azot i fosfor do 15mg/l i 1,5mg/l.

Trochę bez sensu, bo zapodałeś trzy dni temu sporą dawkę azotu i fosforu, a teraz nie ma po tym prawie śladu :) Rośliny urosły? ;-)

Zdaje się, że bakterie denitryfikacyjne wysysają Ci związki azotowe z wody. Przy kolejnej podmianie pokop odmulaczem w podłożu, powyciągaj mułu ile się da. Przetrzep sobie podłoże, żeby w miarę możliwości zostało natlenione. Jeśli filtry biologiczne długo nie czyściłeś, to mógłbyś przepłukać wodą z akwarium.

Jeśli w przeciągu najbliższych 2 tygodni sytuacja nie poprawi się, to podmiana 50%, duża dawka makronawozów i gruby szczelny koc na akwarium. Powoli kończą mi się pomysły :ok:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 29 czerwca 16, 21:55

Hunter pisze:I siedział będzie, póki go nie zdejmiesz, albo żyjątka go nie zjedzą ;) Informuj czy glon się rozrasta, czy stoi w miejscu?

No chyba muszę jakieś ślimaki sobie przynieść, bo krewetki jakoś nie specjalnie się za niego biorą. Glon moim zdaniem stoi w miejscu.

Tzn gubi liście?

Tak i te co pływały to miały dużo dziurek.

Rośliny urosły?

Żabienica tak. Hygrophila też. Rotala te co zostały to raczej nie. Te górne odrosty, które posadziłem w niedzielę to trochę tak.

Hunter pisze:Zdaje się, że bakterie denitryfikacyjne wysysają Ci związki azotowe z wody. Przy kolejnej podmianie pokop odmulaczem w podłożu, powyciągaj mułu ile się da. Przetrzep sobie podłoże, żeby w miarę możliwości zostało natlenione.

ok. zrobię to na wyłączonym filtrze co by nie ciągnął tego syfu.

Hunter pisze:OK, to zwiększ azot i fosfor do 15mg/l i 1,5mg/l.

Zwiększone

Hunter pisze:Jeśli filtry biologiczne długo nie czyściłeś

Czyszczony był 10 dni temu

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 3 lipca 16, 18:42

Cześć,

Parametry z dziś:

pH - 6,6
NO3 - 1 - 5 - bardzo blisko 1
PO4 - 0,2 - 0,4
kH - 6

Także jak zgaśnie światło podam NO3 17,3 mg\l i PO4 1,4 mg\l. Fe i K tak jak dotychczas. 15mg\l K wychodzi z nawozu N, także samego K nie podaję.

Szyby zielone, nitki na żabienicy i przedniej szybie jak na wcześniejszych zdjęciach. Od dwóch tygodni szyby czyszczę dwa razy w tygodniu, bo inaczej to bym chyba nie widział nic w akwa po tygodniu.

Rośliny rosną: najlepiej Hygrophila (aczkolwiek gubi sporo liści), rotala rośnie (tylko te młode czyste szczepy), parvula też nieźle.

Ciemny glon stoi w miejscu. Nawet nie sądziłem, że u mnie w mieście tak ciężko kupić zwykłe ślimaki :zly: Mam nadzieję, że jutro uda mi się nabyć parę rozdętek lub zatoczków. Także może zacznie on się cofać.

Hunter pisze:Przy kolejnej podmianie pokop odmulaczem w podłożu, powyciągaj mułu ile się da. Przetrzep sobie podłoże, żeby w miarę możliwości zostało natlenione.

Pokopałem odmulaczem. Mułu praktycznie zero, a już dawno nie odmulałem.

Czy carbo nadal podawać 12 naciśnięć codziennie?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 3 lipca 16, 20:41

skrzatekMK pisze:Pokopałem odmulaczem. Mułu praktycznie zero, a już dawno nie odmulałem.

Tym bardziej uważam, że w podłożu siedzi dużo biologii, która pochłania azotany :)
Potasu możesz podać więcej. 15mg/l było przy 10mg/l NO3, teraz skoro podajesz więcej NO3 to K powinieneś podawać około 1,5 razy więcej niż NO3.

skrzatekMK pisze:Czy carbo nadal podawać 12 naciśnięć codziennie?

No ja bym podawał. Jeśli nic się nie dzieje to nawet więcej. Z drugiej zaś strony mając CO2 na wysokim poziomie możesz spróbować odstawić, obserwując czy nitki wracają.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 3 lipca 16, 21:03

Hunter pisze:Potasu możesz podać więcej. 15mg/l było przy 10mg/l NO3


ok, to podając ok 30mg/l NO3 tygodniowo wychodzi 45mg/l K tygodniowo. I tak mam podać?

Hunter pisze:ym bardziej uważam, że w podłożu siedzi dużo biologii, która pochłania azotany


Może ziemia ogrodowa wciąga azotany. czy może system korzeniowy żabienicy tak ciągnie azot z podłoża?

Hunter pisze:obserwując czy nitki wracają


Nitki w tym tygodniu wracały od niedzieli do środy i od środy do dziś. Także podejrzewam, że jak odstawię carbo to może być ich jeszcze więcej.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 3 lipca 16, 21:21

skrzatekMK pisze:ok, to podając ok 30mg/l NO3 tygodniowo wychodzi 45mg/l K tygodniowo. I tak mam podać?

Hehe no na to wygląda :) Powoli wracamy do tego co było na początku :ok: No cóż... jak inaczej się nie da? Byleby znowu roślin nie zablokowało.
skrzatekMK pisze:Może ziemia ogrodowa wciąga azotany. czy może system korzeniowy żabienicy tak ciągnie azot z podłoża?

Niby tak, ale ma jakieś "ograniczenia" magazynowania nawozu. No chyba, że faktycznie rośnie jak głupia "w oczach"?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 4 lipca 16, 08:33

Hunter pisze:No chyba, że faktycznie rośnie jak głupia "w oczach"?


Nie wiem, jak rośnie normalnie żabienica Schluetera. Niby na zdjęciach w necie jest niska i taką dostałem. U mnie liście dosięgają lustra wody. W ciągu tygodnia jeden liść nowy jest.

No w końcu udało mi się kupić ślimaki. Całe 8 zatoczków :mrgreen:

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 6 lipca 16, 19:47

Cześć,

Parametry z dziś:

pH - 6,6
NO3 - 1 - 5 - bardzo blisko 1
PO4 - 0,4 - 0,6
Także dziś powtórka z rozrywki: NO3 17,3 mg\l i PO4 1,2 mg\l i w sumie 19 mg\l K.

Ogólnie w akwa zielono. Szyby zielone. Żabienica wygląda dużo lepiej, nitki się wycofały. Widać pomogło zwiększona dawka podawana N i P.

Ślimaki dopiero od wczoraj, także tego ciemnego glona nie ubyło. Ale też nie zauważyłe aby się zwiększał.

Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 6 lipca 16, 20:30

No piękna zieleń :)
Próbowałeś zdjąć deszczownicę i zrobić lekką pralkę?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 6 lipca 16, 21:08

Hunter pisze:Próbowałeś zdjąć deszczownicę i zrobić lekką pralkę?


Hunter napisał/a:
Zrób lekką pralkę w akwarium.

tak w sumie patrzę teraz na akwa i mam wrażenie, że większą pralkę miałem z deszczownicą. Film z poniedziałku: https://www.youtube.com/watch?v=bqTmk32wfvE
Dziś jak przestawiłem deszczownicę, to jeszcze bardzie bujało rotalą.


Już pisałem o pralce wyżej

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 10 lipca 16, 17:37

W porównaniu z poprzednim tygodniem nie zauważyłem poprawy jeśli chodzi o glona. Ten ciemny na parvuli moim zdaniem przybrał na mocy. Zielony pył panoszy się jak może. Na korzeniach pojawiła się zielenica - robią się zielone zamiast brązowych. Nitki na żabienicy się pojawiają i liście żabienicy pokrywają się zielonym pyłem jak szyby. Tak samo łatwo je można wyczyścić jak i szyby.

Hunter pisze:Próbowałeś zdjąć deszczownicę i zrobić lekką pralkę

W ramach testu zdjąłem wczoraj deszczownicę. Moim zdaniem cyrkulacja wody jest gorsza niż z deszczownicą. Praktycznie nie widać ruchu wody. Na prawdę z deszczownicą jest większy. Za to pH spadło do 6,2-6,4 co przy moim kh=6 daje mocne stężenie CO2~90.

parametry z dziś:

pH - 6,2 - 6,4
kH - 6
gH - 7
NO3 - 1
PO4 - 0,3
NO2 - 0
NH3/4 - 0

Czy już czas na zakrycie akwarium? I założyć z powrotem deszczownicę, co by nie zagazować mieszkańców?

W ogóle to chyba jednak mam za słaby filtr do tej instalacji. Tym bardziej, że pod filtr jest jeszcze podłączony prefiltr i reaktor CO2. Stwierdziłem to jak odłączyłem deszczownicę i podłączyłem samo kolanko. Ciśnienie wody jest słabe. Ale aby kupić filtr jbl e1501 to trza mieć koło 500zł, a to w tej chwili wydatek nie do przeskoczenia.
Chyba, żeby odłączyć prefiltr lub reaktor? A może przerobić taką złączkę https://www.akwarystyczny24.pl/eheim-zl ... -4799.html i przez nią wprowadzić CO2 do wody. W ten sposób mógłbym wyeliminować obecny reaktor.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 10 lipca 16, 18:31

skrzatekMK pisze:I założyć z powrotem deszczownicę, co by nie zagazować mieszkańców?

Lepiej zmniejszyć podaż CO2 ;) Przyoszczędzisz na tym. Deszczownica w akwariach roślinnych jest zbędna. Jak widzisz wytrąca sporo CO2.

Pomiędzy Twoją ostatnią odpowiedzią w temacie a tą dzisiejszą natrafiłem gdzieś w sieci na inne sposoby radzenia sobie z tym pyłem, których osobiście nie miałem okazji testować u siebie, ale może warto?
Zaczynając od tych, które wymagają najmniejszego nakładu:
1. Nie ruszać zielonego nalotu pozwalając mu przekwitnąć. Po około 3-4 tygodniach ponoć przekwita i sam zaczyna odpadać od szyb.
2. Węgiel aktywny w filtrze - wiąże na bieżąco organikę w wodzie
3. Lampa UV - niszczy zarodniki glonów pływające w wodzie

A gdzieś pomiędzy tymi metodami ciągle przeplatało się info o zbyt małej ilości fosforu w wodzie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 10 lipca 16, 18:42

Hunter pisze:Lepiej zmniejszyć podaż CO2 ;) Przyoszczędzisz na tym. Deszczownica w akwariach roślinnych jest zbędna. Jak widzisz wytrąca sporo CO2.

Na razie wyjąłem jedną przedłużkę dzięki czemu kolanko jest trochę wyżej i zaczęło się lekko ruszać lustro wody. Wolałem to zrobić bowiem zauważyłem, że brzanki zmniejszyły swoja aktywność i znalazłem jedną martwą krewetkę amano.

Hunter pisze:1. Nie ruszać zielonego nalotu pozwalając mu przekwitnąć. Po około 3-4 tygodniach ponoć przekwita i sam zaczyna odpadać od szyb.

Też o tym czytałem, ale jakoś nie widzę tej metody. Po 3-4 tygodniach to ja nic w akwa nie zobaczę :roll:

Hunter pisze:2. Węgiel aktywny w filtrze - wiąże na bieżąco organikę w wodzie

No to to mogę jutro zastosować. Węgiel wsadzę w prefiltr i będzie git. Tylko ile czasu ma tam siedzieć?

3. Lampa UV - niszczy zarodniki glonów pływające w wodzie

Przy okazji niszczy całą kulturę bakterii tych dobrych u złych - także dziękuję, nie skorzystam

Hunter pisze:A gdzieś pomiędzy tymi metodami ciągle przeplatało się info o zbyt małej ilości fosforu w wodzie.

To też czytałem. Jak również, że jest temu winne przenawożenie micro.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 10 lipca 16, 19:10

skrzatekMK pisze:Też o tym czytałem, ale jakoś nie widzę tej metody. Po 3-4 tygodniach to ja nic w akwa nie zobaczę

Czy ja wiem? Jeśli tak sięgam pamięcią w przeszłość to bywały sytuacje kiedy nie miałem kompletnie czasu na akwarium, wtedy żyło swoim życiem. Raz było mniej zielono, a raz bardziej. Jeśli to prawda to całkiem możliwe że pył osiągnie jakiś punkt krytyczny po którym przestanie się masowo rozwijać, ale u Ciebie tego sporo, więc całkiem możliwe, że straciłbyś kontakt wzrokowy z rybami ;)

skrzatekMK pisze:No to to mogę jutro zastosować. Węgiel wsadzę w prefiltr i będzie git. Tylko ile czasu ma tam siedzieć?

Tego nie wiem :P Jeśli zadziała to po jakimś czasie pyłu powinno być mniej/w ogóle, ale to co jest trzeba usunąć mechanicznie. W każdym razie węgiel do wymiany po około miesiącu, może dwóch. Jeśli faktycznie zadziała to sam zauważysz kiedy się "zużyje" i glon wróci.

skrzatekMK pisze:Przy okazji niszczy całą kulturę bakterii tych dobrych u złych - także dziękuję, nie skorzystam

Ale tylko tych pływających w wodzie. Tych "siedzących" w podłożu i na mediach filtracyjnych nie rusza. Podobnie jak z glonami, niszczy zarodniki i jednokomórkowce pływające w wodzie, tych na szybach nie rusza. Nitryfikatory nie przepadają za światłem, więc jest ich niewiele w toni wodnej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 17 lipca 16, 14:42

Parametry z dziś po podmianie 50% wody:

pH - 6,6
kH - 6
gH - 7
NO3 - 1
PO4 - 0,3
NO2 - 0
Fe - 0,05 - tak leciutko różowawy, ale do 0,1 brakuje.

Sytuacja:
Zielonego nalotu w tym tygodniu było wyjątkowo dużo. Rośliny rosną, moim zdaniem ładnie.

Wyrwałem dziś żabienicę (nitek zielonych miała na sobie od groma) i w jej miejsce posadziłem odrosty rotali. W prefilt wsadziłem węgiel aktywny. Może on coś pomoże. Ten ciemny nalot nie rośnie. Po prostu zielenicy jest od groma.

Skoro Fe jest 0 to nie przez niego ten nalot, a podaję go 0,4 mg/l w ciągu tygodnia. Hunter może by tak dołączyć podawanie mikro, tak ze dwa naciśnięcia tygodniowo? Może nie zaszkodzi, a może pomoże?

Skoro tygodniowo podaję NO3 34,7 mg/l, PO4 2,3 mg/l i K 37,6 w dwóch dużych dawkach w tygodniu, to może lepiej by było to rozbić na mniejsze dawki dawane codziennie po zgaszeniu światła. ? Może by to miało lepszy wpływ? Czy może podawać tak jak teraz i zobaczyć czy będzie jakaś różnica po wyrwaniu żabienicy?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości