Glony pomocy

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Arhon95
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 12 października 17, 18:18

Glony pomocy

Postautor: Arhon95 » 12 października 17, 18:45

Witam wszystkich na forum. Jest to mój pierwszy post o moim akwarium. Chciałbym przedstawić swoją kostkę a również zwrócić się o pomoc. Więc co do zbiornika to poniżej przedstawiam jego ogólny opis:

Pojemność - 64L
Filtracja - aquael FZN-2 Versamax
Oświetlenie - belka DIY 18W
Ogrzewanie - aquael 75W
Podłoże - ziemia ogrodowa + siatka + czarny żwirek o gradacji 2-4 mm (warstwa ziemi około 1- 1,5 cm żwiru od 4,5 do 8,5 cm)
CO2 - bimbrownia
Nawożenie - Azot, Potas, Carbo

Jeśli chodzi o akwarium to było robione z założeniem zbiornika low tech bynajmniej takie było założenie na początku ale póżniej zaczęły się problemy. Akwarium pracuje około ponad 4 miesiące. Od miesiąca mam problem z glonami a mianowicie zielenicami. Miałem bardzo dużo fosforu a zerową wartość azotu odkąd zaczęły się glony. Podmianami wody wypłukałem fosfor i dolewałem azotu i obecnie mam fosforu około 0.3 ppm mg/l a azotu około 20 ppm mg/l. Pousuwałem większość najbardziej zarażonych liści z akwarium. ale mam jeszcze glon m.in na podłożu z przodu zbiornika. Niestety zalega tam trochę resztek pokarmu którego jest najwięcej wiadomo są też odchody itd ale pokarmu jest najwięcej z racji tego że kiedyś zastosowałem pokarm rozpuszczalny kilka razy i wpadły pomiędzy żwir jego resztki.. Stąd zwracam się o pomoc . Jak zwalczyć zielony dywanik. Z tego co wiem odmulanie nie wchodzi za bardzo w grę.. ale może istnieje wydobycie pierwszej warstwy pojedyńczych kamyków i przepłukanie ich bądź np. odmulacz w płynie czy też lanie wody utlenionej czy też carbo w strzykawce bezpośrednio na to ? Proszę o jak najszybszą odpowiedź a pod spodem umieszczam zdjęcia glonów(znajdują się one z przodu podłoża natomiast tył jest znośny i bez tego dywanu zielonego). Pozdrawiam.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glony pomocy

Postautor: Hunter » 12 października 17, 20:40

Arhon95 pisze:Z tego co wiem odmulanie nie wchodzi za bardzo w grę.

Dlaczego? To chyba jedyny rozsądny krok. Można jeszcze spróbować zaciemnić zbiornik na kilka dni, wtedy najprawdopodobniej część glonów zejdzie, ale muł w podłożu zostanie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Arhon95
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 12 października 17, 18:18

Re: Glony pomocy

Postautor: Arhon95 » 13 października 17, 12:17

No tak tyle, że akwarium jest na ziemi ogrodowej i boję się że jak naruszę te kamienie to coś się wydobedzię z ziemi.. Jak myślicie wyjąć odmulaczem te kamienie zagloniałe i umyć a następnie nie za głęboko z oznaczeń i zebrać ten syf? A co z żyjącymi tam istotami ? Nic im nie będzie?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Glony pomocy

Postautor: osama » 13 października 17, 14:08

Dosyp trochę żwiru na ten zagloniony i po kłopocie.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glony pomocy

Postautor: Hunter » 13 października 17, 17:22

Jak będziesz odmulał cienkim wężykiem to wyczyścisz dokłądnie całość nie demolując przy tym akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Arhon95
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 12 października 17, 18:18

Re: Glony pomocy

Postautor: Arhon95 » 13 października 17, 20:47

Dobrze w takim razie odmule cienkim wężykiem i dosypie grubszą warstwę żwiru. Bo ten glon denerdenerwuje a szczególnie gdy jest na przedniej stronie na samym widoku..

Wojtekxxx9
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 30 września 17, 21:41

Re: Glony pomocy

Postautor: Wojtekxxx9 » 14 października 17, 20:24

A jak masz z przepływem wody?
Chodzi mi o to, czy ruch jest w całym baniaki. U mnie kaskada z czasem traci przepływ i woda prawie stoi. To dobre warunki dla glonów

Arhon95
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 12 października 17, 18:18

Re: Glony pomocy

Postautor: Arhon95 » 16 października 17, 14:28

Przepływ jest w porządku ostatnio filtr był też wyczyszczony więc działa na całym a nie punktowo :)

Arhon95
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 12 października 17, 18:18

Re: Glony pomocy

Postautor: Arhon95 » 17 października 17, 11:20

Obrazek aktualizacja zbiorniczka 8)

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości