robaczki w świeżym akwarium

stawa
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 13 grudnia 12, 15:45

robaczki w świeżym akwarium

Postautor: stawa » 13 grudnia 12, 16:02

Witam

kilka dni temu zauważyłem, że w akwarium pływają mi jakieś białe robaczki, poczekałem kilka dni, aby przekonać się co z tego wyrośnie i dziś ku mojemu zaskoczeniu zobaczyłem coś takiego:
Obrazek
Co to za robaczki? Wielkość ok 1mm. Na powiększeniu trochę niewyraźnie wychodzą, ale takie są możliwości mojego aparatu (raczej telefonu)
Obrazek
Czy są one szkodliwe?
Jak na razie akwarium (112 litrów) ma 2 tygodnie, jest świeże, zero rybek tylko 5szt krewetek Crystal Red.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: robaczki w świeżym akwarium

Postautor: Hunter » 13 grudnia 12, 18:18

Gdzie one sa? :P To te małe na korzeniu? Nie są białe... raczej takie szarawe :) Ja tam nie widzę nic innego... Może zaznacz w kółko pędzlem w paincie ;)

Opisz jak się zachowują? Pływają w prądem wody, czy może raczej tak "skaczą"? Długie, okrągłe? Więcej szczegółów proszę :)

W akwarium bez ryb często pojawiają sie robaki. Po wpuszczeniu kilku małych rybek, będą miały wyżerkę i robaki za jakiś czas znikną. Ja miałem wysyp oczlików przy samych krewetkach, ale potem kupiłem sobie Gupiki Endlery i zrobiły sobie polowanie. ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: robaczki w świeżym akwarium

Postautor: deXter » 13 grudnia 12, 18:52

Mam dziwne wrażenie, że są to ślimaki...
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

stawa
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 13 grudnia 12, 15:45

Re: robaczki w świeżym akwarium

Postautor: stawa » 13 grudnia 12, 20:37

Białe były jakiś tydzień temu, pewnie jak były młode. Teraz to te szare robaczki na korzeniu. Za dobrze nie widzę, ale wydaje się jakby te szare były tak naprawdę w paski biało-szare, bardziej lśniące niż matowe. Myślę że to forma dorosła, ale nie można wykluczyć, że są to dwa różne stworki ;-)
Jak się zachowują, hmmm, te białe tak jakby przemieszczały się skacząc, te szare spokojnie chodzą po korzeniach i pewnie coś tam smacznie pałaszują.
Jutro postaram się wyciągnąć kilka z akwarium i zrobić bardziej dokładne zdjęcie.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: robaczki w świeżym akwarium

Postautor: deXter » 13 grudnia 12, 21:04

Przy okazji podotykaj i określ czy ma to skorupę.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: robaczki w świeżym akwarium

Postautor: Hunter » 13 grudnia 12, 21:22

Te białe to mogą być oczliki, ale te pływają w doni wodnej, więc jeśli coś pałaszują na korzeniu to raczej nie oczliki :P

Oczliki nie są szkodliwe. Te co pełzają po korzeniu to faktycznie mogą być ślimaki.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

CrustaJusta
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 17 lipca 10, 06:05
Lokalizacja: Kraków

Re: robaczki w świeżym akwarium

Postautor: CrustaJusta » 15 grudnia 12, 07:29

Witaj.
To są prawdopodobnie małżoraczki. Drobne skorupiaki świadczące o dobrej kondycji zbiornika. Natomiast trochę uciążliwe bo szybko się mnożą. Zdania o ich szkodliwości są podzielone. Spotkałem się z opinią, że atakują krewetki i je podgryzają.
Obrazek

stawa
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 13 grudnia 12, 15:45

Re: robaczki w świeżym akwarium

Postautor: stawa » 15 grudnia 12, 17:28

CrustaJusta pisze:To są prawdopodobnie małżoraczki

To będzie chyba to.
Obrazek
Może nie najlepsze ujęcie, ale uwierzcie, najlepsze jakie udało mi się zrobić (a robiłem sporo). Na żywo, przez lupę widać jak stworek ma dwie antenki. Bardzo podobne do tych na zdjęciu ze strony http://www.bojownik.pl/IDENTYFIKACJA-roznych-stworow-w-krewetkarium-t967.html
Czyli teraz pytanie jak się tego pozbyć? Wpuszczenie ryb do zbiornika załatwi sprawę? W planach miałem kupienie kilkunastu Microrasbor Galaxy i Gupików Endlera.
CrustaJusta jeszcze raz wielkie dzięki :dzieki:
Pozdrawiam
Piotr

CrustaJusta
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 17 lipca 10, 06:05
Lokalizacja: Kraków

Re: robaczki w świeżym akwarium

Postautor: CrustaJusta » 16 grudnia 12, 11:06

Ryby mogą załatwić sprawę ale raczej ich w tym czasie nie dokarmiaj. Małżoraczki mają dość twarde pancerzyki i jak ryby będą mogły wybierać pokarm to wybiorą coś co "łatwiej" się zdaja.
Na jednym forum akwarystycznym czytałem, że również podniesienie temperatury może pomóc.
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości