Praktyczny aspekt podmian wody ...

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: sylwekw » 26 marca 14, 11:06

Temat może wydać się trywialny ale .....

Chciałbym spytać jak (praktycznie) wykonujecie podmiany wody.
Skąd takie pytanie? z prostego powodu. Próbuje różnych sposobów i ciągle coś mi w tym nie gra.
Albo się ciągle coś nachlapie, albo długo to trwa albo jest bardzo niewygodne ...
Niby sprawa bardzo prosta a jednak stwarza pewne niedogodności. Nie chcę pisać jakich sposobów już próbowałem aby niczego nie sugerować ale chciałbym poznać Wasze metody.

Dwa dodatkowe aspekty dotyczące akurat mojej sytuacji to:
1. mam pokrywę
2. woda z RO, którą muszę pierw gdzieś zgromadzić bo mój filtr nie pozwala na szybkie jednorazowe pozyskanie 25 litrów.

Ale te dwa aspekty nie są warunkiem koniecznym i chętnie poczytam jak praktycznie wykonujecie podmiany nawet przy wodzie branej z kranu.

ralotm
Ryba
Ryba
Posty: 215
Rejestracja: 24 stycznia 14, 13:31

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: ralotm » 26 marca 14, 11:33

Karnister 30 L i kupilem sobię wężyk cieniutki 5 metrów ( taki na grubość jak do fitra RO) stawiam wyżej akwarium na meblu i mi sie leje powolutku do akwarium ja sobie ide coś tam robić

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: sylwekw » 26 marca 14, 11:48

OK - dzięki - pierwszy sposób przedstawiony:

1. Zbiornik (kanisterek, wiaderko cokolwiek) stawiany pierw poniżej akwarium do spuszczenia wody a potem powyżej akwarium do zalania wodą podmienianą.

... Próbowałem podobnie ale u mnie jest prawie niemożliwe a przynajmniej bardzo kłopotliwe postawienie baniaczka z 25 litrami powyżej akwarium.


Czekam na dalsze sposoby.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: Doody » 26 marca 14, 11:51

Ja w swoich 440l postępuję tak:
Wężykiem do muszli klozetowej spuszczam wodę jednocześnie odsysając paprole i brudy ze zbiornika. Mam beczkę 120l do której zbieram wodę z RO. Na dnie beczki mam pompę zanurzeniową i wężykiem wlewam wodę bezpośrednio do zbiornika. Chwilowe obniżenie temperatury z 25-26 stopni do 22-23 rybom nie zaszkodzi.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: sylwekw » 26 marca 14, 12:06

Doody .. dzięki za drugi sposób -

w ogóle jestem wdzięczny, że znajdują się chętni do udzielenia się w takim wydawałoby się trywialnym temacie.

czyli to już drugi pomysł, mianowicie:

2. pompa zanurzeniowa


ale mam pytanka:

1. Kurcze - jakie Ty masz RO że zbierasz w baniaku 120 litrów (albo ile czasu Ci zajmuje zebranie takiej ilości wody z RO:-))
2. Jak daleko masz do ubikacji .... bo u mnie spuszczanie wody w ten sposób to by było jakieś 10 metrów węża rozłożone między pokojem gdzie stoi akwarium a łazienką :-)
3. Przy takiej ilości wody to faktycznie pompa zanurzeniowa ale przy 20-25 litrach ... choć przyznaję, że to pomysł bardzo bliski temu co obecnie chodzi po głowie ale wolę pierw posłuchać Waszych pomysłów zanim sam spróbuję coś nowego. A pytanie dodatkowe - ta pompa zanurzeniowa to o jakichś małych przepływach (bo takie ogrodowe to chyba by mi zapełniły akwarium w 30 sekund :-)
Ostatnio zmieniony 26 marca 14, 12:23 przez sylwekw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: skrzatekMK » 26 marca 14, 12:12

Ja swego czasu myślałem, aby wykorzystać do tego jakiś drugi filtr zewnętrzny.

Najpierw podpiąć go tak aby wyciągał wodę z akwa do np wiadra/ubikacji/wanny. Potem go podłączyć w drugą stronę, aby ciągną wodę z wiadra/beczki/itp do akwa. Chyba nawet taki o wydajności 350l/h powinien dać radę.

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: sylwekw » 26 marca 14, 12:16

No tak ale filtr zewnętrzny to chyba trochę spory wydatek biorąc pod uwagę, że jako przeznaczenie miało by być tylko podmienianie wody. Choć godny rozważenia.

Nostromo81
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 5 czerwca 11, 10:34

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: Nostromo81 » 26 marca 14, 12:52

W moim przypadku jest o tyle dobrze, że mam łazienkę oddalona o jakieś 3 metry wiec długiego noszenia wiader nie ma.

Mam dyżurne ścierki które rozkładam obok akwarium i wodę wężykiem spuszczam do wiadra.

Potem wodę z RO (kanister 30L plus 2x5L) + kranówę leje do wiadra, następnie pomału wlewam do akwarium, tutaj trzeba się trochę wykazać sprytem aby nie lać wody z tego wiadra jakbyś gasił pożar tylko spokojnie.

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: sylwekw » 26 marca 14, 13:02

OK. Czyli noszenie wiaderka to kolejny sposób. Możliwy do realizacji ale chyba sam przyznasz, że to noszenie wiaderka, plus szmaty na podłodze itp to trochę mało wygodny sposób.

Nostromo81
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 5 czerwca 11, 10:34

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: Nostromo81 » 26 marca 14, 13:12

U mnie to jest już jak rutyna :) przychodzi odpowiedni dzień, godzina i zabieram się do roboty. Ścierki rozkładam bo zawsze się coś nachlapie. Przy podmianach często robię podcinkę a przy takich pracach zawsze jest mokro.

akwa 300L

Awatar użytkownika
Perfect
Ryba
Ryba
Posty: 243
Rejestracja: 1 grudnia 08, 09:56
Lokalizacja: KrK

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: Perfect » 26 marca 14, 13:22

Przy mojej 25tce akurat nie ma problemu. Po obliczeniu mam w niej ok. 18-19 litrów wody, więc napełnienie dwóch 2,5 litrowych butelek wodą z kranu i postawienie na ok. 7 dni, aby chlor odparował nie stanowi problemu. Nawet wystarcza, żeby podlać moje kwiatki ;) Przy 160 litrach również nie miałem problemu, gdyż dysponuję niedużym 30 litrowym wiadrem i to w zupełności wystarczało. Jeszcze kwestia rodzaju akwarium jakie posiadasz :) W Malawi czy Tanganice to żaden problem wlać nawet bezpośrednio na konstrukcje skalne większą ilość, gdyż nic się nie uszkodzi (rośliny itp.). Natomiast w holendrze to już musiałbym pewnie kombinować jak kolega Doody :)

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: Doody » 26 marca 14, 14:25

Filtr RO posiadam o wydajności 100GPD. W praktyce beczka 120l napełnia się około 24-28 godzin w zależności od ciśnienia wody. Do muszli mam w linii prostej około 5-6m. Najpierw rozwijam wąż, wkładam końcówkę pod deskę (żeby nie wyleciała).
Napełnianie zbiornika (podmieniam jednorazowo około 80 - 90l) trwa około 5 - 8 minut (nie mierzyłem) :-)
440l - Roślinne

Paweł1983
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 16 lutego 14, 13:36

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: Paweł1983 » 26 marca 14, 18:19

Mój sposób jest taki:

Wężykiem spuszczam wodę z akwarium do baniaka 20litrów. Baniak stoi na podłodze. Przenoszę wodę odstaną i stawiam na meblu powyżej akwarium i spuszczam wężykiem wodę z baniaka do akwa. Wyleje się przy tym trochę wody, a nawet więcej niż trochę. Po wszystkim wycieram całą drogę z łazienki do akwarium bo jest mokra. Kobita krzyczy, poprawia wycieranie, bo dalej mokro.

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: sylwekw » 26 marca 14, 19:05

Dziękuję za kolejne za wypowiedzi. Czyli wygląda na to, że wszyscy się kręcimy wokół tego samego sposobu (dwóch sposobów) tylko jedni robią to mniej wprawnie i więcej przy okazji "narozrabiają w domu" a inni robią to wprawniej i bałaganu mniej.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Praktyczny aspekt podmian wody ...

Postautor: Hunter » 26 marca 14, 19:54

Mam dwa akwaria ~100l i 45l. Są na jednej półce jak na tym starym zdjęciu:
Obrazek

Z 45 zlewam połowę do wiadra za pomocą węża. Wychodzi około 15l. Wylewam do ścieków. Do tego samego wiadra nalewam 5l wody RO, 5l kranówki i 5l RO z armaty torfowej. Wiadro odstawiam na bok, wąż do spuszczania wody wędruje do ~100, i spuszczam nim wodę do 45. Braki uzupełniam wodą z wiadra, leję prosto z wiadra, ale delikatnie :P

Generalnie to w setce czystość wody utrzymują rośliny. Nawet nie musiałbym podmieniać tam w ogóle wody, ale dla bezpieczeństwa podmieniam te 15-20l.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości